Zmiana wynagrodzenia wykonawcy w związku z wojną w Ukrainie
Konflikt zbrojny w Ukrainie, jego zasięg oraz transgraniczne, gospodarcze skutki, zakwalifikować można jako zewnętrzne zjawisko, którego nie można było przewidzieć, pomimo zachowania należytej staranności – uważa Urząd Zamówień Publicznych. Otwiera to drogę do zmian umowy w sprawie zamówienia publicznego w zakresie podwyższenia wynagrodzenia wykonawcy.
Urząd Zamówień Publicznych opublikował długo wyczekiwaną opinię na temat zmian umowy w sprawie zamówienia publicznego, związanych z wojną w Ukrainie. Zauważył w niej, że szczególnie wieloletnie kontrakty są narażone na zewnętrzne czynniki gospodarcze i społeczne. Jak się wydaje, opinia nie dotyczy jednak wyłącznie umów długoterminowych, lecz powinna być brana pod uwagę w każdym przypadku, kiedy wykonawca jest narażony na straty w wyniku trwającego konfliktu.
Urząd wskazuje przy tym na przykładowe konsekwencje, jakie wynikają z obecnej sytuacji za wschodnią granicą naszego kraju:
∑ wzrost cen materiałów,
∑ wzrost kosztów pracowniczych,
∑ przerwanie łańcuchów dostaw,
∑ zmniejszenie dostępności produktów i materiałów,
∑ wyjazd pracowników do Ukrainy.
Opinia koncentruje się na czterech głównych obszarach:
∑ możliwości dokonania zmian umowy na podstawie jednoznacznych klauzul przeglądowych, o których mowa w art. 455 ust. 1 pkt 1 ustawy prawo zamówień publicznych (dalej PZP) >patrz ramka;
∑ aneksowania umowy na podstawie art. 455 ust. 1 pkt 4 ustawy PZP;
∑ zmian umowy z zastosowaniem art. 455 ust. 2 ustawy PZP;
∑ możliwości zmian umów zawartych z zastosowaniem przepisów ustawy PZP z 2004 r., tj. zawartych w wyniku postępowań wszczętych przed...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta